Darmowy fragment książki ‘Zarządzanie czasem w praktyce’
Czy możliwe jest, byś zaczął się rozwijać trzy razy szybciej? Pomyśl tylko, co by się stało, gdybyś cały zmarnowany na mało ważne czynności czas z ostatniego miesiąca wykorzystał na najważniejsze w Twoim życiu sprawy i realizację największych marzeń…
Poniżej znajdziesz darmowy fragment książki Zarządzanie samym sobą w czasie. Link do pełnej wersji znajdziesz podczas czytania książki, lub w dziale “ebooki”.
Niniejszy artykuł pochodzi z darmowego szkolenia z zarządzania czasem, celami i zadaniami. Możesz zapisać się na to szkolenie korzystając z poniższego formularza:
Szanuję Twoją prywatność. W każdej chwili możesz
wypisać się z tej listy klikając w link na końcu każdego maila.
Planowanie
Koniecznym przygotowaniem do realizacji celów jest planowanie.
Planuj pisemnie,dzięki temu:
• Szybciej i sprawniej osiągniesz swoje cele.
• Zaoszczędzisz sporo czasu.
• Lepiej się zmotywujesz.
• Rozeznasz się we własnych celach i działaniach, jakie powinieneś podjąć.
• Zredukujesz stres.
• Ustalisz priorytety.
• Utrwalisz w pamięci niezbędne informacje.
• Skoncentrujesz się na rzeczach najważniejszych.
• Stworzysz podstawową dokumentację Twojej drogi do sukcesu.
• Ułatwisz sobie monitoring własnych działań.
• Nastawisz swoją podświadomość na sukces.
Planowanie Celu (PC). Cele powinny być:
• Konkretne
• Wymierne
• Realne
• Osiągalne
• Określone w czasie
• Etyczne
• Ambitne
Planuj swoje cele, planuj swoje życie, nie pozwól, by czynili to za Ciebie inni, albo by Ci się sprawy po prostu zdarzały – bez Twojej świadomej kontroli. Często łatwiej nam powiedzieć, czego nie chcemy, niż określić, czego pragniemy naprawdę. Umówiliśmy się jednak na pewne zaangażowanie i pracę własną. Zatem – określ swoje cele. I te małe, i te największe – Cele Życiowe, Cele Nadrzędne… Podziel je tak, jak to proponuje poniższa tabelka – wg odcinków czasowych właśnie. Możesz też użyć każdego innego weryfikatora. Twojego weryfikatora. Jak rzekł R.Noe:
„Wielkie cele muszą być bardzo osobiste, przychodzić w porę i być na czasie”.
Efektywne kierowanie własnym czasem to umiejętność stawiania sobie osiągalnych celów i dążenia do ich realizacji. Już wiesz, że nie istnieje pojecie „zarządzanie czasem”, że czasem zarządzać nie można. Można jedynie: „zarządzać sobą w czasie” poprzez podejmowanie we właściwym czasie właściwych działań zmierzających do zamierzonego celu. Każdy system motywacyjny (i cel) niezgodny z naszym wewnętrznym przekonaniem – będzie nieskuteczny. Dlatego w każdej sytuacji należy zadać sobie pytania:
1. Dlaczego robię to, co robię?
2. Po co robię to, co robię?
Z drugiego pytania powstaje ścieżka motywacji własnej – długofalowej. Jeżeli to robię – to znaczy, że przyświeca mi jakiś cel. A ten cel może stać się głównym i skutecznym motywatorem mojego działania.
MOJE CELE
Na jutro
Do końca tygodnia
Do miesiąca 3-6 miesięcy
Do roku Do 3 lat
Do 10 lat
Do końca życia
Przy celach jednorocznych wkraczasz w planowanie długofalowe. Dlatego poświęć tej czynności więcej czasu, starannie przemyśl. I co Najważniejsze – zmonitoruj po roku, co udało Ci się zrealizować, z czego rezygnujesz (zawsze masz prawo do korekty kursu!).
Każda praca wymaga wykonania określonego zestawu działań.
Elementarną jednostką systematycznego planowania czasu jest plan dnia. Planując następny dzień, pamiętaj, aby umieścić w nim te sprawy, które powinieneś, chcesz i możesz załatwić – plan dnia powinien być przede wszystkim realistyczny. Jeśli postawisz sobie zbyt wygórowane wymagania, wpadniesz we frustrację i niechęć do planowania w ogóle.
Pamiętaj o tym, aby
- na zajęcia zaplanowane przeznaczyć ok. 60% czasu;
- ok. 20% czasu zarezerwuj na sprawy nieoczekiwane, różnego rodzaju zakłócenia i złodziei czasu;
- pozostałe ok. 20% przeznacz na działania spontaniczne.
Najpierw Opracuj Plan.
W Twoim planie dnia powinny znaleźć się:
• Sprawy przewidziane do załatwienia w tym dniu
• Sprawy niezałatwione z dni poprzednich
• Zadania konieczne do realizacji Twoich celów życiowych (!)
• Zajęcia powtarzające się okresowo Podziel zadania na grupy. Ustal limit czasu na określone działania. Ustal termin początkowy i termin końcowy.
6. Siedem Kroków
6.1. Zerwij stare związki łączące Wysiłek i Nagrodę.
Ciężko pracujesz – należy Ci się odpowiednia doza odpoczynku, obiegowe i wdrukowane w nas przeświadczenia: „Nauką i pracą ludzie się bogacą”, „Ziarnko do ziarnka” i tym podobne – budują w nas przekonania, iż trzeba długo, ciężko i tak, żeby było widać, jak ciężko i długo – coś robić – by sobie zasłużyć na nagrodę.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak mile widziani są pracownicy, którzy w pocie czoła harując wychodzą na nieliczne przerwy, dlaczego tak „politycznie modne” jest wczesne przyjście, a już na pewno praca, kiedy wszyscy już wyszli? Czy człowiek jest bardziej efektywny, kiedy obnosi się ze swoją zajętością i przepracowaniem?
Nagradzaj się, kiedy chcesz i kiedy potrzebujesz!
Nagradzaj się czasem – zrób sobie przerwę na coś, co lubisz.
Nagradzanie siebie właśnie czasem (oczywiście nie chodzi tu o okolicznik czasu) jest wzmacniające dla naszej filozofii ekonomicznego wykorzystania energii w czasie. Dlaczego? Ponieważ zyskujemy dodatkowy czas dla siebie (zazwyczaj gdy czasu nam brak – to pobieramy go właśnie z obszarów:
Czas wolny
Czas dla siebie
Sen
Odpoczynek
Czas dla bliskich
Podczas prowadzonych przeze mnie szkoleń spotkałam wielu ludzi. Wszyscy ci uznający, iż radzą sobie z czasem i MAJĄ go, twierdzili, że:
Nagradzają się, relaksują, mają czas dla rodziny, dbają o przyjemności, robią sobie sensowne przerwy, jedzą posiłki o właściwych (czyli w miarę stałych) porach, chodzą do kina, na siłownię i basen, spacerują. Wiedzą, że trudno być efektywnym, jeśli się nie dba o „ładowanie baterii energetycznych”.
6.2. Skończ z Poczuciem Winy
Zadaliśmy sobie wcześniej pytanie: Czy człowiek jest bardziej efektywny, kiedy obnosi się ze swoją zajętością i przepracowaniem? Skoro już wiemy, że nie, to dbajmy o siebie, swój czas i swoje Święte Prawo do Odpoczynku. Bywa i tak, że mamy… wyrzuty sumienia, że odpoczywamy albo „nic nie robimy”. Znacie widok „biznesmena” z laptopem na plaży albo metodycznie ustalającego szczegóły kontraktu podczas pikniku na kocyku? Oczywiście, bywają sytuacje nagłe i alarmowe. Ale po pierwsze – uczymy się do nich nie dopuszczać (Zasada Eisenhowera), a po drugie one występują tylko czasami (czytaj: okazjonalnie).
6.3. Uwolnij się od Zewnętrznych Zobowiązań
To oznacza, żebyś kierował się SSW – Swoim Systemem Wartości –mając na uwadze jedno kluczowe założenie – „Żyj tak, aby nikt przez Ciebie nie płakał”. Wiedząc to masz prawo realizować swoje pragnienia i swoje cele. To, że ktoś czegoś cod Ciebie oczekuje i ktoś chciałby, żebyś coś zrobił/a – nie powinno Cię ograniczać ani frustrować w żaden sposób!
6.4. Wykorzystuj czas
Niekonwencjonalnie i Ekscentrycznie.
Dbaj o Siebie i o swój Czas Wolny. Sprawdź ten obszar wykonując poniższe ćwiczenie. Odpowiadaj szczerze, koncentrując się na tym jak jest, a nie jak chcesz, żeby było. Badania pokazują, że obszar czasu wolnego czasu dla siebie, rodziny i bliskich jest najbardziej zaniedbywany u większości osób i stanowi też źródło, skąd sie czas pobiera na inne potrzeby! O ten obszar trzeba zadbać szczególnie i przeznaczyć stałe partie czasu Tylko dla Siebie. Dbając o siebie – zwiększasz swoją efektywność w wielu dziedzinach – prywatnej, osobistej, rodzinnej, zawodowej, towarzyskiej. Mój czas wolny
Zastanów się, jaka jest ilość i jakość Twojego czasu wolnego:
Dla rodziny i bliskich (pielęgnowanie więzi rodzinnych i przyjacielskich):
Dziennie: …………………………………………………………………………………………………
Tygodniowo: ……………………………………………………………………………………………
Dla mnie ( przyjemności – rozrywki – hobby – sport i aktywność prozdrowotna- zajęcia na świeżym powietrzu, dobre i złe nawyki - analiza i planowanie korekt, utrwalanie dobrych nawyków):
Dziennie:……………………………………………………………………………………………………
Tygodniowo:………………………………………………………………………………………………
Inne:
Dziennie:……………………………………………………………………………………………………
Tygodniowo:………………………………………………………………………………………………
6.5. Określ, które 20% daje 80%
Wypełnij ponownie znaną Ci już tabelę. Skoncentruj działania na 20%, które dają Ci czterokrotne efekty.
Zobacz książkę Zarządzanie samym sobą w czasie, której darmowy fragment właśnie przeczytałeś.