Darmowy fragment książki ‘Zarządzanie czasem w praktyce’


Czy możliwe jest, byś zaczął się rozwijać trzy razy szybciej? Pomyśl tylko, co by się stało, gdybyś cały zmarnowany na mało ważne czynności czas z ostatniego miesiąca wykorzystał na najważniejsze w Twoim życiu sprawy i realizację największych marzeń…

Poniżej znajdziesz darmowy fragment książki Zarządzanie samym sobą w czasie. Link do pełnej wersji znajdziesz podczas czytania książki, lub w dziale “ebooki”.

Pobierz ebooka


Niniejszy artykuł pochodzi z darmowego szkolenia z zarządzania czasem, celami i zadaniami. Możesz zapisać się na to szkolenie korzystając z poniższego formularza:Zgadzam się z Polityką Prywatności

Szanuję Twoją prywatność. W każdej chwili możesz

wypisać się z tej listy klikając w link na końcu każdego maila.


Planowanie

Koniecznym przygotowaniem do realizacji celów jest planowanie.

Planuj pisemnie,dzięki temu:

• Szybciej i sprawniej osiągniesz swoje cele.
• Zaoszczędzisz sporo czasu.
• Lepiej się zmotywujesz.
• Rozeznasz się we własnych celach i działaniach, jakie powinieneś  podjąć.
• Zredukujesz stres.
• Ustalisz priorytety.
• Utrwalisz w pamięci niezbędne informacje.
• Skoncentrujesz się na rzeczach najważniejszych.
• Stworzysz podstawową dokumentację Twojej drogi do sukcesu.
• Ułatwisz sobie monitoring własnych działań.
• Nastawisz swoją podświadomość na sukces.

Planowanie Celu (PC). Cele powinny być:

• Konkretne
• Wymierne
• Realne
• Osiągalne
• Określone w czasie
• Etyczne
• Ambitne

Planuj swoje cele, planuj swoje życie, nie pozwól, by czynili to za Ciebie  inni, albo by Ci się sprawy po prostu zdarzały – bez Twojej świadomej  kontroli. Często  łatwiej  nam powiedzieć,  czego nie chcemy, niż określić,  czego  pragniemy naprawdę. Umówiliśmy się jednak na pewne zaangażowanie i pracę własną. Zatem – określ   swoje   cele. I   te  małe,   i   te   największe   –   Cele   Życiowe,   Cele  Nadrzędne…  Podziel   je  tak,   jak  to proponuje poniższa  tabelka  –  wg  odcinków   czasowych   właśnie.   Możesz   też   użyć   każdego   innego  weryfikatora. Twojego weryfikatora. Jak rzekł R.Noe:

„Wielkie cele muszą  być  bardzo osobiste,  przychodzić  w porę  i być na czasie”.

Efektywne kierowanie własnym czasem  to umiejętność stawiania sobie  osiągalnych celów i dążenia do ich realizacji. Już  wiesz,   że   nie   istnieje   pojecie   „zarządzanie   czasem”,   że   czasem  zarządzać nie można. Można  jedynie:  „zarządzać   sobą w czasie” poprzez  podejmowanie we  właściwym  czasie  właściwych   działań   zmierzających   do   zamierzonego  celu. Każdy   system motywacyjny   (i   cel)   niezgodny   z   naszym wewnętrznym  przekonaniem – będzie nieskuteczny. Dlatego w każdej sytuacji należy zadać sobie pytania:

1. Dlaczego robię to, co robię?

2. Po co robię to, co robię?

Z drugiego pytania powstaje ścieżka motywacji własnej – długofalowej. Jeżeli to robię – to znaczy, że przyświeca mi jakiś cel. A  ten cel  może  stać  się głównym  i   skutecznym motywatorem mojego  działania.

MOJE CELE

Na jutro

Do końca tygodnia

Do miesiąca 3-6 miesięcy

Do roku Do 3 lat

Do 10 lat

Do końca życia

Przy celach jednorocznych wkraczasz w planowanie długofalowe. Dlatego  poświęć   tej   czynności   więcej   czasu,   starannie   przemyśl.  I   co  Najważniejsze – zmonitoruj po roku, co udało Ci się zrealizować, z czego  rezygnujesz (zawsze masz prawo do korekty kursu!).

Każda   praca   wymaga   wykonania   określonego   zestawu   działań.

Elementarną jednostką systematycznego planowania czasu jest plan dnia.  Planując następny dzień, pamiętaj, aby umieścić w nim te sprawy, które  powinieneś, chcesz  i  możesz załatwić – plan dnia powinien być przede  wszystkim   realistyczny.   Jeśli   postawisz   sobie   zbyt   wygórowane  wymagania, wpadniesz we frustrację i niechęć do planowania w ogóle.

Pamiętaj o tym, aby

  • na zajęcia zaplanowane  przeznaczyć ok. 60% czasu;
  • ok. 20% czasu  zarezerwuj na sprawy nieoczekiwane, różnego  rodzaju zakłócenia i złodziei czasu;
  • pozostałe ok.  20% przeznacz na działania spontaniczne.

Najpierw Opracuj Plan.

W Twoim planie dnia powinny znaleźć się:

• Sprawy przewidziane do załatwienia w tym dniu
• Sprawy niezałatwione z dni poprzednich
• Zadania konieczne do realizacji Twoich celów życiowych (!)
• Zajęcia powtarzające się okresowo Podziel zadania na grupy. Ustal limit czasu na określone działania. Ustal termin początkowy i termin końcowy.

6. Siedem Kroków

6.1. Zerwij stare związki łączące Wysiłek i Nagrodę.

Ciężko pracujesz – należy Ci się odpowiednia doza odpoczynku, obiegowe i wdrukowane w nas przeświadczenia: „Nauką i pracą ludzie się bogacą”,  „Ziarnko do ziarnka” i tym podobne – budują w nas przekonania, iż trzeba  długo, ciężko i tak, żeby było widać, jak ciężko i długo – coś robić – by  sobie zasłużyć na nagrodę.

Czy zastanawiałeś  się kiedyś,  dlaczego  tak  mile widziani są pracownicy, którzy w pocie czoła harując wychodzą na  nieliczne   przerwy,   dlaczego   tak   „politycznie   modne”   jest   wczesne  przyjście, a już na pewno praca, kiedy wszyscy już wyszli? Czy   człowiek   jest   bardziej   efektywny,   kiedy   obnosi   się   ze   swoją  zajętością i przepracowaniem?

Nagradzaj się, kiedy chcesz i kiedy potrzebujesz!

Nagradzaj się czasem –  zrób sobie przerwę na coś, co lubisz.

Nagradzanie siebie właśnie czasem  (oczywiście   nie   chodzi   tu   o   okolicznik   czasu)   jest  wzmacniające   dla  naszej filozofii ekonomicznego wykorzystania energii w czasie. Dlaczego?  Ponieważ zyskujemy dodatkowy czas dla siebie (zazwyczaj gdy czasu nam  brak  –   to pobieramy go właśnie z obszarów:

Czas wolny

Czas dla siebie

Sen

Odpoczynek

Czas dla bliskich


Podczas prowadzonych przeze mnie szkoleń spotkałam wielu ludzi.  Wszyscy ci uznający, iż radzą sobie z czasem i MAJĄ go, twierdzili, że:

Nagradzają się, relaksują, mają czas dla rodziny, dbają o przyjemności,  robią sobie sensowne przerwy, jedzą posiłki o właściwych (czyli w miarę  stałych) porach, chodzą do kina, na siłownię i basen, spacerują. Wiedzą,  że   trudno   być   efektywnym,   jeśli   się   nie   dba   o   „ładowanie   baterii  energetycznych”.

6.2. Skończ z Poczuciem Winy

Zadaliśmy sobie wcześniej pytanie: Czy człowiek jest bardziej efektywny,  kiedy obnosi się ze swoją zajętością i przepracowaniem? Skoro już wiemy, że nie, to dbajmy o siebie, swój czas i swoje Święte  Prawo do Odpoczynku.  Bywa  i   tak,   że mamy…  wyrzuty  sumienia,   że  odpoczywamy   albo   „nic   nie   robimy”.   Znacie   widok   „biznesmena”  z laptopem na plaży albo metodycznie ustalającego szczegóły kontraktu  podczas pikniku na kocyku? Oczywiście, bywają sytuacje nagłe i alarmowe. Ale po pierwsze – uczymy  się   do   nich   nie   dopuszczać   (Zasada   Eisenhowera),   a   po   drugie   one  występują tylko czasami (czytaj: okazjonalnie).

6.3. Uwolnij się od Zewnętrznych Zobowiązań

To oznacza, żebyś kierował się SSW – Swoim Systemem Wartości –mając  na uwadze jedno kluczowe założenie – „Żyj tak, aby nikt przez Ciebie nie  płakał”. Wiedząc   to masz  prawo  realizować   swoje pragnienia  i   swoje  cele. To, że ktoś czegoś cod Ciebie oczekuje i ktoś chciałby, żebyś coś zrobił/a  – nie powinno Cię ograniczać ani frustrować w żaden sposób!

6.4. Wykorzystuj czas

Niekonwencjonalnie  i Ekscentrycznie.

Dbaj o Siebie i o swój Czas Wolny. Sprawdź ten obszar wykonując poniższe ćwiczenie. Odpowiadaj szczerze,  koncentrując się na tym jak jest, a nie jak chcesz, żeby było. Badania  pokazują, że obszar czasu wolnego czasu dla siebie, rodziny i bliskich jest  najbardziej zaniedbywany u większości osób i stanowi też źródło, skąd sie  czas pobiera na inne potrzeby! O ten obszar trzeba zadbać szczególnie i  przeznaczyć   stałe   partie   czasu   Tylko   dla   Siebie.   Dbając   o   siebie   –  zwiększasz   swoją   efektywność   w   wielu   dziedzinach   –   prywatnej,  osobistej, rodzinnej, zawodowej, towarzyskiej. Mój czas wolny

Zastanów się, jaka jest ilość i jakość Twojego czasu wolnego:

Dla rodziny i bliskich (pielęgnowanie więzi rodzinnych i przyjacielskich):

Dziennie: …………………………………………………………………………………………………

Tygodniowo:  ……………………………………………………………………………………………


Dla mnie ( przyjemności – rozrywki – hobby – sport i aktywność prozdrowotna- zajęcia na świeżym powietrzu, dobre  i  złe nawyki   -  analiza  i  planowanie korekt,  utrwalanie dobrych  nawyków):

Dziennie:……………………………………………………………………………………………………

Tygodniowo:………………………………………………………………………………………………


Inne:

Dziennie:……………………………………………………………………………………………………

Tygodniowo:………………………………………………………………………………………………

6.5. Określ, które 20% daje 80%

Wypełnij  ponownie znaną Ci   już  tabelę.  Skoncentruj  działania na  20%, które dają Ci czterokrotne efekty.

Zobacz książkę Zarządzanie samym sobą w czasie, której darmowy fragment właśnie przeczytałeś.

Podobne wpisy

Tags: , , , , , Darmowe

Leave a Reply

(required)

(required)


Macierz Eisenhowera

W dzisiejszych czasach często narzekamy na brak czasu oraz nadmiar spadających na nas obowiązków. Często borykamy się z wyborem...

Jak ograniczyć przeszkadzajki

Przeszkadzajki to jednak z najbardziej denerwującej rzeczy podczas wykonywania zaplanowanych zadań . Każdy z nas za pewne złapał się...

8 godzin

Zawsze uważałem, że to w jaki sposób wypełniamy pozostałe 8 h (po spaniu i pracy) ma decydujące znaczenie o...

Zaoszczędź 15% (lub więcej) swojego czasu

Interesujący tytuł, nieprawdaż? Któż z nas nie chciałby zaoszczędzić czas – jedyny zasób, którego nie sposób kupić. W pewnym...

Nie mam na to czasu

Ciekawe jak często tak mówisz? Jak często odpowiadasz ‘Nie mam na to czasu’ lub ‘Mam strasznie dużo pracy i...

Pomodoro

Pomodoro to technika zarządzania czasem wymyślona w 1992 roku przez Francesco Cirillo. Jest to technika, która pozwala na lepsze...

Ciekawe szkolenie o zarządzaniu zadaniami

Rzadko zdarza się tak, że moje zawodowe zainteresowania przeplatają się z moją pasją dotyczącą rozwoju osobistego. Tym bardziej byłem...

Efektywne zarządzanie czasem – darmowy ebook

Mam dzisiaj prezent, który być może już masz w swojej kolekcji ebooków. Jest to darmowy ebook ‘Efektywne zarządzanie czasem’....

Zarządzanie czasem dla żółtodziobów

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rozwojem osobistym a w szczególności zarządzaniem czasem, przygotowałem kilka porad, które dla mnie...

Kto jeszcze ma problem z noworocznymi postanowieniami?

Ja już nie mam dzięki mojej nowej usłudze – NiecoDziennik. Ta mini usługa pozwala zdefiniować swoje cele a później…...

Złap złodzieja…

…nie prawdziwego bo ten co najwyżej pozbawia Cię rzeczy materialnych. Złap i zlikwiduj Twojego najgorszego wroga – złodzieja czasu....

W poszukiwaniu straconego czasu…

Nie wiem czy zauważyłeś/-aś, Mądrość dnia, która była (lub wciąż jest) na stronie http://cioswnos.pl. Brzmi ona tak: Czas płynie...

Getting Things Done…

Dziś będzie krótki wpis. Jeśli masz problem z realizacją zadań polecam przeczytać ten artykuł. Artykuł jest po angielsku, ale...

Dowiedz się co Cię motywuje

Motywacja do działania jest jak motor napędowy każdego sukcesu. Bez niej każdy z nas szybko się wypala pojedynczym wybuchem...

11 niezmiennych zasad skutecznego działania – darmowy ebook

Przeczytaj koniecznie poniższy ebook. Jest po prostu super. Jeśli masz bloga lub stronę możesz go również osadzić u siebie...

Zaczynaj z wizją końca

Zostałem poproszony przez jednego z uczestników tego kursu o lepsze wyjaśnienie idei planowania długoterminowego. Rzeczywiście nie jest to proste....

Co jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu?

Ja nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale Ty MUSISZ to wiedzieć. Musisz się dowiedzieć jakie umiejętności są niezbędne...

Zjedz tę żabę – szkolenie video

Aby obejrzeć poniższe szkolenie w lepszej jakości kliknij w ten link: Cele i zadania – zjedz tę żabę PS: Polecam...

Uzależnij się od sukcesów

Twoim celem jest wpadnięcie w nałóg. Nałóg sukcesu a właściwie lepiej go nazwać nałogiem działania. Musisz nabawić się specyficznego...

Planuj długoterminowo

Myślenie długoterminowe poprawia decyzje krótkoterminowe. Jestem przekonany, że każdy czuje przez skórą potęgę planowania długoterminowego. Nie jest to jednak...

Nie przestawaj nie przestawać

Jeśli już zacząłeś działać to wystarczy, że nie przestaniesz tego robić. Człowiek jest jak lokomotywa – ciężko ją ruszyć,...

Rób to co ważne

Ta porada jest chyba najważniejsza ze wszystkich w tym obszarze, a umiejętności najtrudniejsze do opanowania. Niektórzy ludzie naturalnie potrafią...

Zacznij planować

Jeżeli masz jakiś cel do osiągnięcia, a nie wątpię, że masz, to czas zabrać się za jego realizację. Zanim...

Zmień swój sposób myślenia

Zacznijmy od zmiany sposobu myślenia o nas samych, naszym czasie i tym co musimy robić aby osiągnąć zamierzone cele....