Darmowy kurs tworzenia map myśli


Poniżej znajdziesz darmowego e-booka Marcina Kijaka pod tytułem Kurs tworzenia map myśli.


Niniejszy artykuł pochodzi z darmowego szkolenia z zarządzania czasem, celami i zadaniami. Możesz zapisać się na to szkolenie korzystając z poniższego formularza:Zgadzam się z Polityką Prywatności

Szanuję Twoją prywatność. W każdej chwili możesz

wypisać się z tej listy klikając w link na końcu każdego maila.


Jak tworzyć kreatywne notatki, aby w pełni wykorzystać swój potencjał, osiągać lepsze wyniki w nauce, pracy, biznesie i życiu osobistym?

Możesz udostępnić link do formularza zapisu tego kursu, który znajduje się na stronach:
www.mapy-mysli.com
www.projektsukces.pl

Część 1.  Mapy Myśli – nowy wymiar myślenia i notowania

Ludzkość od zarania dziejów tworzyła notatki w celu: zachowania pamięci, komunikacji, rozwiązywania problemów i analizowania, kreatywnego myślenia i przypominania. Cechami charakterystycznymi technik używanych w sporządzaniu notatek (pomijając hieroglify) są: użycie słów, zdań, list, linii, logiki, linearności, numerów i monotonność (jeden kolor). Widać to zwłaszcza w ostatnich wiekach, kiedy dominuje linearne pismo w zeszytach, książkach i nośnikach elektronicznych. Wszystkie z tych technik używają tylko lewej półkuli mózgu. Wiadomo jednak, że dopiero połączenie z prawą półkulą, czyli pobudzenie wyobraźni, wymiarów, kolorów, przestrzeni, rytmu – wzmaga wielokrotnie zdolność nauki i zapamiętywania, kreatywności i pozwala na pełne wykorzystanie mocy swojego umysłu. Taką możliwość dają Mapy Myśli, które poznasz, uczestnicząc w tym kursie.

Poniżej rysunek przedstawiający najważniejsze funkcje i cechy półkul mózgowych.

Wady zwykłych notatek
Są zbyt długie. Ważne myśli można wyrażać za pomocą słów-kluczy. Są to rzeczowniki lub czasowniki, które wywołują ciąg skojarzeń, przywołując całe zagadnienie. Tradycyjne notatki to zbiór wielu słów-wypełniaczy ze słowami kluczowymi, które trudno znaleźć. Utrudnia to budowanie związków między ważnymi pojęciami.
Trudne do zapamiętania. Notatki standardowe są jednokolorowe, linearne, mało atrakcyjne dla mózgu. Z tego względu ciężko jest je przyswoić. Umysł nudzi się nimi, a nawet wyłącza się podczas ich czytania (ile razy złapałeś się na myśleniu o czymś innym podczas nauki?). Informacje przyswojone szybko zanikają. Zabierają dużo czasu. Podczas tradycyjnego notowania tracimy mnóstwo cennego czasu, zapisując zbędne słowa, czytając je, szukając wyrazów niosących informację (słowa klucze). Szacuje się, że tracimy do 90% czasu na zbędne czynności podczas tworzenia i powtarzania liniowych notatek! Nie pobudzają mózgu do twórczej pracy. Linearne zapiski uniemożliwiają tworzenie i wykorzystanie skojarzeń. Notatki takie trudno jest rozszerzać czy uzupełniać o nowo zdobytą wiedzę, dając fałszywe poczucie kompletności. W konsekwencji umysł nie wykracza poza te granice, trzyma się schematu i tłumi proces myślenia.

Poniżej mapa myśli, która opisuje różnice między standardowymi notatkami a mind mappingiem, oraz ukazuje podstawowe cechy i zalety map myśli:

Część 2. Mapy myśli a uczenie się.

Psychologia uczenia się

Mózg znacznie lepiej wchłania informacje, jeśli zastosujemy zasady dobrze znane w psychologii. Te same zasady wykorzystuje się także, tworząc Mapy Myśli. Używamy w nich obrazów, słów kluczowych,skojarzeń i mnemotechnik. Jest to kolejny argument, który świadczy o skuteczności tworzenia Map Myśli i przewadze nad notatkami liniowymi.

Zasady skutecznego zapamiętywania:

  • Synestezja

Jest to połączenie wielu zmysłów do zapamiętywania. Używając więcej niż jednego zmysłu, umysł znacznie lepiej zapamiętuje informacje. Im więcej zmysłów użyjesz, tym szybciej zapamiętasz i łatwiej sobie przypomnisz wprowadzoną wiedzę. Zmysły: wzrok, słuch, zapach, dotyk, kinestezja. Tworząc obraz na Mapie Myśli, staraj się, aby słowa klucze przywoływały wymienione zmysły.

  • Ruch

Znacznie łatwiej zapamiętujemy filmy, w których jest jakaś akcja, które są w ruchu– niż nieruchome obrazy. Tworząc Mapy Myśli, używaj obrazów, które przywołują ruch.

  • Skojarzenia

Cokolwiek chcesz zapamiętać, musisz to połączyć z czymś, co już znasz, co jest stabilne w Twoim mentalnym środowisku. Przypominając informacje, nieświadomie tworzysz ciąg skojarzeń. Tak samo w Mapach Myśli – łączysz główny temat z kolejnymi zagadnieniami, tworzysz odnośniki – ułatwiając tworzenie skojarzeń. To tak jak z wieszakiem. Chcąc powiesić ubranie, musisz powiesić je na czymś co jest już stabilne w środowisku (wieszak, hak, gwóźdź w ścianie). W pustej przestrzeni ubranie spadnie. Tak samo w umyśle. Informacja wpuszczona do próżni przepadnie. Informacja, którą połączysz z czymś, co już znasz – zostanie zapamiętana.

  • Humor

Pamiętamy dobrze to, co nas bawi, z czego się śmiejemy. Wykorzystaj to w Mapach Myśli! Używaj zabawnych ilustracji, skojarzeń i baw się w trakcie nauki!

  • Wyobraźnia

Jak powiedział Einstein, wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest ograniczona, podczas gdy wyobraźnia jest nieograniczona. Im bardziej korzystasz z wyobraźni podczas nauki, tym lepiej! Tworząc Mapy Myśli, pobudzaj swoją wyobraźnię za pomocą obrazów, symboli i słów-kluczy. Wyobrażaj sobie to, co notujesz.

  • Numeracja

Numery to domena lewej półkuli. Sekwencje, kolejność – pomagają w zapamiętywaniu i przypominaniu informacji. Tworząc Mapy Myśli, możesz numerować gałęzie i słowa kluczowe. W ten sposób łatwiej je zapamiętasz. Polecam numerację zgodnie z tarczą zegara (cyfra „jeden” na górze po prawej itd).

  • Symbolizm

Językiem podświadomości, która odpowiada za pamięć, są symbole. Zamiast nudnych, zwykłych słów, naucz się używać symboli. Stwórz własny system symboli, w którym każdy będzie miał przypisane znaczenie. Symbolami można też zapisywać pojęcia abstrakcyjne, trudne do zapamiętania.

  • Kolory

Twój umysł kocha kolory. Kolorowe obrazy działają twórczo na wyobraźnię, wzbudzają zainteresowanie, pomagają zapamiętywać. Rysując Mapy Myśli, używaj jak najwięcej kolorów. Akcentuj to, co najważniejsze (np. na czerwono), rysuj podtematy w konkretnych kolorach, twórz kolorowe obrazki i symbole.

  • Wyolbrzymianie

To, co wyróżnia się z tłumu – zapamiętujesz łatwo. Wykorzystaj to w tworzeniu obrazków do Map Myśli. Twórz zabawne rysunki, wyróżniaj najważniejsze słowa-klucze, pogrubiaj najważniejsze gałęzie.

O czym warto pamiętać, tworząc mapy myśli

Mapy Myśli – podsumowanie teorii

Jeśli przeczytałeś ten krótki zarys teorii Map Myśli, masz podstawy do zrozumienia tego systemu. Mapy Myśli wykorzystują naszą naturę. Nasze myśli w mózgu przebiegają nielinearnie, na zasadzie skojarzeń, obrazów, symboli. Używasz wielu zmysłów do zapamiętywania i przypominania informacji. Łącząc obydwie półkule mózgu, uzyskujesz efekty synergii. Dokładnie na tych samych zasadach bazują kreatywne notatki, czyli Mapy Myśli. Dlatego są tak bardzo skuteczne w nauce, kreatywnym myśleniu, planowaniu, podejmowaniu decyzji, projektowaniu. W kolejnych częściach kursu dowiesz się, jak tworzyć w łatwy sposób Mapy Myśli i gdzie można je wykorzystać poza szybką nauką. Zapewniam, że można je tworzyć do tysięcy różnych celów, na co dzień!

Część 3. Tworzenie mapy myśli krok po kroku

W tej części kursu nauczysz się, jak w łatwy sposób stworzyć swoją pierwszą mapę myśli. Wystarczy, że będziesz wykonywał kolejne kroki. Tylko jedna rada – zrób to teraz, nie odkładaj na później! A więc do dzieła!

Krok 1. Przygotuj dużą kartkę papieru
1. Najlepiej bez wzoru (czysty papier).
2. Wielkość minimum A4 (polecam A3).
3. Połóż ją poziomo (panoramicznie).
Krok 2. Główny temat notatki
Na środku kartki umieść główny pomysł, tj. temat, czego dotyczy Mapa Myśli
1. Najlepiej zapisz temat jako obraz, użyj min. 3 kolorów.
2. Temat w sposób klarowny, jednoznaczny powinien wskazywać na tematykę.
3. Używaj obrazów 3D, stymulujących wyobraźnię.
Krok 3. Dodaj odgałęzienia
Do centralnego rysunku / tematu dodawaj odgałęzienia – coraz drobniejsze, im dalej od centralnego tematu
1. Porównaj Mapę Myśli do drzewa: konary, gałęzie, gałązki, listki…
2. Główne konary to podtematy, działy.
3. Im dalej od centrum, tym bardziej szczegółowe informacje.
4. Na samym końcu (listki) słowa-klucze, czyli najbardziej szczegółowe informacje

Dla osób skomputeryzowanych inne porównanie:
Temat mapy = centralny rysunek to główny folder w komputerze (np. moja muzyka); odgałęzienia to podfoldery (pop, klasyczna…); drobniejsze odgałęzienia to
poszczególne zespoły muzyczne; słowa klucze to albumy / utwory danego zespołu muzycznego.

Krok 4. Tworzenie całej mapy
1. Słowa pisz drukowanymi literami, dzięki czemu będą bardziej czytelne.
2. Każde słowo powinno znajdować się na linii, każde na osobnej (lub w otoczce).
3. Używaj kolorów. Inny kolor najlepiej do oddzielnego tematu. Stymuluje to prawą półkulę mózgu i ułatwia czytelność mapy.

Zapamiętaj
1. Twórz swoje mapy tak jak umiesz…
2. Jeśli coś nie wychodzi – to świetnie, bo przecież dopiero się uczysz!
3. Z czasem nabierzesz wprawy, a mapy będą coraz lepsze!
4. Aby samemu stwierdzić, czy Mapy Myśli są faktycznie tak skuteczne, dobrze jest zrobić min. 30-50 własnych map!
5. Zmień swoje nawyki i przestaw się na inny, lepszy sposób notowania!

Część 4. Słowa-klucze – kluczem do Map Myśli

Słowa-klucze są to te słowa, które niosą najwięcej treści i stymulują mózg do tworzenia skojarzeń. Na pewno czasem zdarzyło Ci się, że jedno słowo czy obraz pociągnęły za sobą ciąg skojarzeń, wspomnień (nawet z dzieciństwa), prawda? Każdemu to się zdarza, choć mało kto zwraca na to uwagę. To są właśnie kluczowe słowa, czyli inaczej: słowa-klucze. Klucze do Twojego umysłu, które uruchamiają ciąg skojarzeń i pozwalają na przypomnienie sobie całości zagadnienia. Z badań wynika, że tylko 4-11% słów w tekście zawiera w sobie informacje niezbędne do pełnego zrozumienia tekstu! To oznacza, że możesz pominąć nawet 95% słów w tekście, aby go zrozumieć! Na tym właśnie polegają mapy myśli i szybkie czytanie. Na koncentrowaniu się na najważniejszych słowach-kluczach.

Tworząc mapy myśli, zapisuj tylko te słowa, które mają znaczenie dla zrozumienia zagadnienia i jego zapamiętania. Resztę możesz sobie „olać”, mówiąc kolokwialnie. Jak twierdzi Tony Buzan, pozwala to zaoszczędzić od 50 do 90% czasu na tworzenie i powtarzanie map myśli. A jak wiesz, powtarzanie jest kluczowe w zapamiętywaniu. Im więcej powtarzasz, tym lepiej zapamiętujesz (tutaj polecam zapoznanie się z programem do optymalizacji powtórek: www.FullRecall.com). Zamiast spędzać kilka godzin na powtórki linearnych notatek, poświęcasz kilka, kilkanaście minut na ich przejrzenie i przywołanie skojarzeń. Czy nie jest to olbrzymi zysk czasu, który możesz wykorzystać na przyjemności?
Co ważniejsze, słowa klucze umieszczane na mapach myśli przywołują pełen, holistyczny obraz zagadnienia – w przeciwieństwie do notatek linearnych – które przypominają tylko to, co zostało zanotowane.

Ćwiczenie
Przeczytaj poniższy tekst i wypisz wszystkie słowa-klucze, które uważasz za niezbędne do zrozumienia go:
„Mapy myśli” – szczególny rodzaj notowania pobudzający obie półkule ludzkiego mózgu w przeciwieństwie do tradycyjnego notowania linearnego. […] Dzięki użyciu między innymi słów, symboli, kolorów, rytmu, efektu trójwymiarowości i rysunków uaktywniają się wszystkie ośrodki mózgu. […] Umożliwia to podniesienie efektywności pracy naszego mózgu, a proces nauki i zapamiętywania czyni prostszym, szybszym i przyjemniejszym. Sprzyja myśleniu twórczemu, wielokierunkowemu, a nie nudnemu i odtwórczemu. […] Mapy myśli cechuje brak monotonii towarzyszącej procesowi sporządzania tradycyjnych notatek. Jako że stosujemy różne kolory, a nawet rodzaje pisaków […], jest to technika notowania bardzo „przyjemna dla oka”.
Tworzy ona sieć powiązań i ułatwia dopisywanie informacji oraz nowych koncepcji w wybranym miejscu na kartce, bez konieczności tworzenia nowej notatki. W późniejszym użyciu znacznie przyspiesza proces przyswajania wiedzy, jej przetwarzania i powtarzania. Jest to metoda przygotowana, polecana, ale też lubiana przez różne grupy wystawione na częste sporządzanie notatek, planowanie, opracowywanie strategii i koncepcji itp. Korzystają z niej ludzie w różnym wieku, różnych profesji: studenci i uczniowie, biznesmeni i menedżerowie, nauczyciele, wykładowcy i instruktorzy, naukowcy, wynalazcy i projektanci, twórcy, dziennikarze, politycy, pracownicy służby cywilnej, mówcy, prezenterzy, konferansjerzy.

Tekst pochodzi z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_myśli.

Policz teraz liczbę wypisanych słów-kluczy. Powinno być ich od 10 do 30.

Ilość słów kluczowych zależy od takich czynników, jak:
1. cel;
2. znajomość zawartych w tekście informacji;
3. poziom zainteresowania tematem;
4. poziom szczegółowości, który jest Ci potrzebny;
5. wprawa w wyszukiwaniu słów kluczy;
6. zaufanie do własnej pamięci.

Wykonując raz dziennie, przez kilka tygodni takie ćwiczenie – nabędziesz niezbędne doświadczenie i umiejętności wychwytywania tylko najważniejszych słów kluczy. Gwarantuję, że jest to umiejętność niezwykle ważna, niezależnie od tego, kim jesteś i czym się zajmujesz! Oprócz wypisania słów-kluczy, do każdego tekstu zrób mapę myśli! Mając wybrane słowa-klucze, będzie to niezwykle łatwe!

Korzyści ze stosowania słów-kluczy

Największą korzyścią jest oczywiście olbrzymia oszczędność czasu i miejsca na papierze, a więc i energii na tworzenie notatek! Pisząc tylko to, co najważniejsze – możesz zamieścić treść całego wykładu, filmu, książki czy artykułu na jednej stronie! Potem, tworząc bazy danych np. w segregatorach, z łatwością znajdziesz i powtórzysz potrzebne informacje nawet z przed wielu lat! Następna zaleta, to znacznie lepsze zrozumienie tematu i jego zapamiętanie. Szukając słów kluczy, koncentrujesz się na tym, co najważniejsze, aktywnie używasz swojego mózgu do przetwarzania informacji i zwiększasz swoją koncentrację. A koncentracja to klucz do szybkiej nauki i doskonałego zapamiętywania! Kolejna korzyść to pobudzanie swojej kreatywności. Nastawiając się na odbiór słów-kluczy, uruchamiasz naturalny ciąg skojarzeń. W przeciwieństwie do zwykłych zdań, które mają zamkniętą formę – słowa-klucze to coś otwartego, co pozwala na naturalny przepływ informacji, rozwijanie skojarzeń, myślenie.

A teraz zadanie dla Ciebie: narysuj mapę myśli tego rozdziału, używając samych słów kluczy i rysunków! Zrób to teraz!
Poniżej moja mapa myśli, która dotyczy tego rozdziału:

Część 5. Zastosowanie map myśli

Wiele osób myśli, że Mapy Myśli stosuje się tylko w szkole lub na studiach. Jednak jest zupełnie inaczej. W szkolnictwie Mapy Myśli są oczywiście bardzo przydatne do nauki, pomagają zaoszczędzić do 90% czasu na tworzenie notatek. Ułatwiają też ich zapamiętanie i powtarzanie materiału – niezbędne w szybkiej nauce. Jednak dopiero w prawdziwym życiu okazuje się, jak bardzo przydają się Mapy Myśli.

Gdzie wykorzystać Mapy Myśli?

Poniżej kilka przykładów z mojego życia, gdzie stosuję Mapy Myśli.

Mapy Myśli w Pracy
W mojej poprzedniej firmie (obsługa klienta) często zmieniały się projekty, nad którymi pracowaliśmy. Za każdym razem robiono szkolenie, po którym otrzymywaliśmy sterty materiałów. Czasem obserwowałem kolegów i koleżanki z pracy… Podczas rozmowy z klientem nerwowo grzebali w papierach, aby znaleźć potrzebną informację. Ja natomiast zawsze wybierałem zrobienie mapy myśli nowego projektu.
Na środku duży obraz reprezentujący temat, od niego odchodzące odgałęzienia (główne działy / sekcje). Najdrobniejsze gałązki zawierały słowa kluczowe i szczegółowe informacje.
Rezultat: zamiast stert papieru, miałem jedną kartkę z rozpisanym całym projektem. Wszytko w jednym miejscu. Ułatwiało to znacznie znalezienie informacji i szybkie zapamiętanie projektu.

Mapy Myśli a planowanie
Dzień, tydzień czy miesiąc planuję według takiego schematu: Najpierw na środku symbol dnia (lub tygodnia, miesiąca). Następnie dookoła niego zadania do realizacji. Kolejne odgałęzienia to czas trwania, priorytet oraz cele. Dopiero taki plan z Mapy Myśli wpisuję do rozkładu.

Mapy Myśli jako notatki z informacji zebranych w ciągu dnia
Przykład dzisiejszy: znalazłem ciekawy artykuł w sieci. Zamiast kopiować lub drukować cały tekst, tworzę Mapę Myśli. Potem chowam do segregatora, gdzie mogę w błyskawicznym tempie przejrzeć i przypomnieć sobie to, co najważniejsze.

Planowanie wystąpienia publicznego na Mapie Myśli
Przygotowując się do nowego szkolenia, najpierw tworzę Mapę Myśli tego, co zamierzam powiedzieć. Zapisuję najważniejsze idee i punkty przemówienia jako słowa-klucze. Zarówno rzeczy merytoryczne, jak i organizacyjne.

Pomoc w rozwiązywaniu problemów
Zgłosiła się do mnie koleżanka z problemem do rozwiązania. Po odebraniu telefonu (w tramwaju), wyciągam notes i rysuję mapę myśli wszystkich możliwych rozwiązań. Pobudzam w ten sposób swoją kreatywność.

Projektowanie strony internetowej
Zaczynając Mapę Myśli, na środku kartki piszę duży symbol lub logo strony. Następnie rysuję główne konary: tematyka, czyli to, o czym jest strona; struktura, czyli działy (artykuły, multimedia, kursy); źródła – skąd będę czerpał informacje, jak pozyskam teksty; dodatki na stronę itp. Mapa Myśli gotowa…Z czasem dochodzi kolejna gałąź: poprawki – czyli co zmienić / dodać / ulepszyć… Tak stworzyłem wszystkie swoje strony i nadal to robię! Codziennie są dziesiątki możliwości, gdzie możesz wykorzystać Mapy Myśli. Wystarczy wyrobić nawyk ich tworzenia!

Pisanie tekstów za pomocą Map Myśli w 3 krokach

Krok 1. Mapa myśli
a) temat główny na środku;
b) podtematy;
c) słowa-klucze o sprawach, które chcę napisać.

Krok 2. Inkubacja (nie zawsze)
Zostawiam w spokoju moje Mapy Myśli na godzinę, noc.

Krok 3. Pisanie
Czyli siadam do komputera i stukam w klawisze. Jeśli mam do czynienia z dłuższym tekstem (np. książka), najczęściej robię codziennie trzy kroki naraz. Robię mapę do kolejnego rozdziału, opisując jednocześnie mapę z dnia poprzedniego.

Metodę Map Myśli można wykorzystać do każdego rodzaju tekstu – artykuły, recenzje, prace zaliczeniowe, książki… Poniżej kilka moich pomysłów, gdzie jeszcze możesz wykorzystać Mapy Myśli w praktyce. Pomysły te przekazuję w formie Map Myśli, zrobionych w programie komputerowym. Jednak na początku radzę, aby nauczyć się tworzenia Map Myśli własnoręcznie.

Przykłady map myśli


Przydatne linki

1. www. FullRecall.com – świetny program do optymalizacji powtórek (o którym wspominałem w kursie), osobiście używam od 4 lat.

2. www. Synergia.org.pl – portal wiedzy o rozwoju osobistym i umysłowym. Darmowe e-booki, artykuły i newsletter pisany przez profesjonalnych trenerów.

3. www. KodCzytania.pl – darmowy, multimedialny kurs szybkiego czytania.

4. www. ProjektSukces.pl – rozwój osobisty w praktyce! Tematyka: szybka nauka i czytanie, NLP, hipnoza, motywacja, time management, osiąganie celów i in.

5. www.projektsukces.pl/kursy.html – inne kursy podobne do tego.

6. www. ProjektGeniusz.pl – inicjatywa edukacyjna skierowana do polskiej młodzieży oraz szkolenia z zakresu szybkiego czytania i nauki dla wszystkich grup wiekowych.

7. www.geniusz.marcinkijak.pl – warsztat: mapy myśli, szybka nauka i czytanie.

8. www. Mapologia.synergia.org.pl – 7-dniowy kurs mailingowy o efektywnym notowaniu Mapami Myśli, znacznie więcej ćwiczeń niż w tej wersji kursu.

Pobierz darmowego e-booka Marcina Kijaka – Kurs tworzenia map myśli.

Podobne wpisy

Tags: , , , Inne

Leave a Reply

(required)

(required)


Macierz Eisenhowera

W dzisiejszych czasach często narzekamy na brak czasu oraz nadmiar spadających na nas obowiązków. Często borykamy się z wyborem...

Jak ograniczyć przeszkadzajki

Przeszkadzajki to jednak z najbardziej denerwującej rzeczy podczas wykonywania zaplanowanych zadań . Każdy z nas za pewne złapał się...

8 godzin

Zawsze uważałem, że to w jaki sposób wypełniamy pozostałe 8 h (po spaniu i pracy) ma decydujące znaczenie o...

Zaoszczędź 15% (lub więcej) swojego czasu

Interesujący tytuł, nieprawdaż? Któż z nas nie chciałby zaoszczędzić czas – jedyny zasób, którego nie sposób kupić. W pewnym...

Nie mam na to czasu

Ciekawe jak często tak mówisz? Jak często odpowiadasz ‘Nie mam na to czasu’ lub ‘Mam strasznie dużo pracy i...

Pomodoro

Pomodoro to technika zarządzania czasem wymyślona w 1992 roku przez Francesco Cirillo. Jest to technika, która pozwala na lepsze...

Ciekawe szkolenie o zarządzaniu zadaniami

Rzadko zdarza się tak, że moje zawodowe zainteresowania przeplatają się z moją pasją dotyczącą rozwoju osobistego. Tym bardziej byłem...

Efektywne zarządzanie czasem – darmowy ebook

Mam dzisiaj prezent, który być może już masz w swojej kolekcji ebooków. Jest to darmowy ebook ‘Efektywne zarządzanie czasem’....

Zarządzanie czasem dla żółtodziobów

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rozwojem osobistym a w szczególności zarządzaniem czasem, przygotowałem kilka porad, które dla mnie...

Kto jeszcze ma problem z noworocznymi postanowieniami?

Ja już nie mam dzięki mojej nowej usłudze – NiecoDziennik. Ta mini usługa pozwala zdefiniować swoje cele a później…...

Złap złodzieja…

…nie prawdziwego bo ten co najwyżej pozbawia Cię rzeczy materialnych. Złap i zlikwiduj Twojego najgorszego wroga – złodzieja czasu....

W poszukiwaniu straconego czasu…

Nie wiem czy zauważyłeś/-aś, Mądrość dnia, która była (lub wciąż jest) na stronie http://cioswnos.pl. Brzmi ona tak: Czas płynie...

Getting Things Done…

Dziś będzie krótki wpis. Jeśli masz problem z realizacją zadań polecam przeczytać ten artykuł. Artykuł jest po angielsku, ale...

Dowiedz się co Cię motywuje

Motywacja do działania jest jak motor napędowy każdego sukcesu. Bez niej każdy z nas szybko się wypala pojedynczym wybuchem...

11 niezmiennych zasad skutecznego działania – darmowy ebook

Przeczytaj koniecznie poniższy ebook. Jest po prostu super. Jeśli masz bloga lub stronę możesz go również osadzić u siebie...

Zaczynaj z wizją końca

Zostałem poproszony przez jednego z uczestników tego kursu o lepsze wyjaśnienie idei planowania długoterminowego. Rzeczywiście nie jest to proste....

Co jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu?

Ja nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale Ty MUSISZ to wiedzieć. Musisz się dowiedzieć jakie umiejętności są niezbędne...

Zjedz tę żabę – szkolenie video

Aby obejrzeć poniższe szkolenie w lepszej jakości kliknij w ten link: Cele i zadania – zjedz tę żabę PS: Polecam...

Uzależnij się od sukcesów

Twoim celem jest wpadnięcie w nałóg. Nałóg sukcesu a właściwie lepiej go nazwać nałogiem działania. Musisz nabawić się specyficznego...

Planuj długoterminowo

Myślenie długoterminowe poprawia decyzje krótkoterminowe. Jestem przekonany, że każdy czuje przez skórą potęgę planowania długoterminowego. Nie jest to jednak...

Nie przestawaj nie przestawać

Jeśli już zacząłeś działać to wystarczy, że nie przestaniesz tego robić. Człowiek jest jak lokomotywa – ciężko ją ruszyć,...

Rób to co ważne

Ta porada jest chyba najważniejsza ze wszystkich w tym obszarze, a umiejętności najtrudniejsze do opanowania. Niektórzy ludzie naturalnie potrafią...

Zacznij planować

Jeżeli masz jakiś cel do osiągnięcia, a nie wątpię, że masz, to czas zabrać się za jego realizację. Zanim...

Zmień swój sposób myślenia

Zacznijmy od zmiany sposobu myślenia o nas samych, naszym czasie i tym co musimy robić aby osiągnąć zamierzone cele....